Terapia dna miednicy to nowoczesna fizjoterapia mająca na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych w miednicy mniejszej. Dzięki odpowiednim technikom terapeutycznym poprawiam funkcjonowanie mięśni, nerwów, powięzi znajdujących się w tej okolicy. Samo wzmacnianie mięśni dna miednicy, kiedyś nazywanymi mięśniami Kegla rzadko rozwiązuje problem.

Pomimo licznych, powszechnie dostępnych informacji jak ćwiczyć, pacjenci robią to nieumiejętnie, napinając nie te grupy mięśniowe, które powinny. W niektórych przypadkach nie należy wykonywać zbyt dużych treningów gdyż mięśnie są zbyt napięte – w tym przypadku należy mięśnie nauczyć rozluźniania. Oprócz terapii bardzo ważna jest edukacja. Moim zadaniem jest uczenie prawidłowych wzorców podczas czynności toaletowych oraz dobieranie odpowiednich ćwiczeń do niwelowania bólu.

Wiele objawów zaburzeń dna miednicy jest bagatelizowanych. Często słyszę, że z wiekiem to normalne. Warto przyjrzeć się swojemu ciału i swoim nawykom toaletowym, zanim przerodzą się w dużo większe problemy.

W wielu przypadkach wczesna terapia dna miednicy może odwlec operację na lata. Bądź świadoma swojego ciała i podejmuj właściwe decyzje.

Terapia dna miednicy, a także inne zabiegi w gabinecie wykonywane są w komfortowej, intymnej i miłej atmosferze.

Więcej na temat terapii zaburzeń dna miednicy: www.terapiadnamiednicy.pl

Wizyta obejmuje:

Wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu (dotyczy czynności pęcherza, jelit, bólu podczas stosunku, ewentualnie przebytych porodów, operacji, chorób i dolegliwości towarzyszących przy codziennej aktywności).

  • Pacjentka powinna posiadać aktualne badanie cytologiczne,
  • Oceniana jest postawa ciała oraz ustawienie miednicy,
  • Badane są powłoki jamy brzusznej, przepony, ustawienia żeber,
  • przeprowadzane jest również badanie palpacyjne per vaginam, na podstawie którego zostaje dobrana indywidualna terapia. Badanie odbywa się za zgodą pacjentki,
  • Dokonywana jest także ocena funkcjonalna mięśni dna miednicy oraz kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego przy pomocy USG,
  • Wizyta kończy się zaleceniami profilaktycznymi – nauka prawidłowego treningu mięśni dna miednicy,

Terapia obejmuje kilka wizyt, gdyż nie jest możliwe usunięcie wszystkich zaburzeń podczas jednego spotkania.