Terapia skroniowo – żuchwowa


Staw skroniowo – żuchwowy  jest najbardziej ruchomym połączeniem w obrębie czaszki i jednym z najczęściej używanych stawów ciała. Dzięki niemu możemy żuć, przeżuwać, mówić, połykać, śpiewać, ziewać, zaciskać zęby. Ale jeśli jest bolesny to każdy ruch powoduje ból. Jakie mogą być objawy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych:

• niemożność otwierania ust/ zamykania ust,
• nadmierna ruchomość stawu, „trzaski” stawowe,
• zacinanie się stawu,
• bóle szczęki, głowy, karku, szyi, ramion,
• bóle uszu, szumy uszne, dzwonienie w uszach,
• zawroty głowy i mdłości,
• ból po usunięciu zęba promieniujący,
• bóle głowy, migreny

Leczenie stawu skroniowo żuchwowego
 
Powody problemów z SSŻ są różne. Mogą być związane z nieprawidłową postawą (posturalne), nieprawidłowym zgryzem (zwarciowe) lub nawet wynikać z doznanej przemocy psychicznej (emocjonalne).


 Aby rozpocząć leczenie stawu skroniowo- żuchwowego, należy na początku prawidłowo rozpoznać przyczynę występowania jego dysfunkcji. U osób młodych przyczyną może być częste żucie gumy do żucia, szczególnie w przypadku, gdy taka osoba posiada wadę zgryzu. W takiej sytuacje mięśnie są nadmiernie obciążone. Inną przyczyną może być zgrzytanie zębami i zaciskanie na tle stresowym. Osoby starsze mogą posiadać ubytki zębowe. Nawet brak jednego zęba może sprawić, że w jamie ustnej zmienia się rozmieszczenie obciążenia zębów w zgryzie.

Najnowsze doświadczenia w pracy z zaburzeniami SSŻ pokazują, że najlepsze i trwałe efekty osiągamy patrząc na pacjenta jak na CAŁOŚĆ, gdzie nic nie działa samodzielnie.

Na pierwszej wizycie przeprowadzam wywiad oraz bardzo dokładne badanie manualne w celu określenia przyczyny występowania dysfunkcji. Zazwyczaj jesteś pod kontrolą ortodonty lub stomatologa, który zleci wykonanie diagnostyki obrazowej. Przebieg leczenia dysfunkcji stawów skroniowo – żuchwowych zależy od rozpoznanej przyczyny problemu. Lekarz może zalecić stosowanie szyny relaksacyjnej. Ja zaproponuję fizjoterapię, która rozluźni stawy i poprawi ich ruchomość. Fizjoterapia polega na eliminowaniu napięć , samokontroli ,zastosowaniu profilaktyki w życiu codziennym. Dodatkowo stosuję biofeedback , elektrostymulację kinesiotaping Po jej zakończeniu otrzymasz ćwiczenia do domu, w celu utrzymania efektu terapeutycznego. Dużą rolę odgrywa tu również Twoje zaangażowanie. Jeśli są nimi niewłaściwe nawyki, najlepiej całkowicie z nich zrezygnuj.


Dlaczego terapia powinna zawierać nie tylko leczenie stomatologiczne, ale przede wszystkim fizjoterapię mającą na celu poluzowanie napiętych mięśni okołostawowych.

Dlatego zanim zaczniemy pracę z Twoim uzębieniem sprawdzę Twoją postawę ciała – aby móc naprawić zaburzenia zarówno zwarciowe jak i posturalne. Wstępne leczenie najczęściej polega na relaksacji mięśniowej, a następnie terapii szynowej.

WAŻNE!
 
Eliminując napięcia i sztywności mięśniowo-stawowe, zniwelujemy wiele innych dolegliwości, takich jak zmęczenie, uczucie sztywności ciała, zaburzenia snu i nastroju i inne objawy sugerujące choroby narządów wewnętrznych. Przyznasz, że dolegliwości te są niezmiernie uciążliwe, znacznie pogarszają Twoje funkcjonowanie w pracy i życiu prywatnym.