Pochwica to dysfunkcja seksualna uniemożliwiająca współżycie. Objawia się silnym, niezależnym od woli skurczem mięśni zamykającym wejście do pochwy. Włożenie tamponu, badanie ginekologiczne jest niewykonalne.
Anorgazmia polega na zaburzeniu w występowaniu orgazmu. Może być pierwotna lub wtórna. Anorgazmia pierwotna polega na tym, że nigdy nie występował orgazm. Anorgazmia wtórna polega natomiast na tym, że dawniej orgazm występował natomiast przez oddziaływania pewnych czynników doszło do zaburzeń.
Wulwodynia to dysfunkcja okolicy intymnej, która objawia się: świądem, pieczeniem, dyskomfortem, nadwrażliwością, kłuciem, suchością, paleniem lub innym rodzajem bólu wejścia do pochwy, cewki moczowej i odbytu. Czasami ma związek ze współżyciem bądź utrzymuje się stale albo nawraca w chwili większej podatności na stres. Zwykle rozpoczyna się u młodych kobiet i kobiet po menopauzie. Bardzo często w przypadku bólów podczas współżycia oprócz fizjoterapia należy zasięgnąć pomocy u psychoterapeuty, seksuologa.
Bolesne miesiączki i owulacja są wynikiem zbyt mocnego napięcia mięśni, powięzi. Często towarzyszy mu ból migrenowy, biegunki, ostry tępy ból podbrzusza oraz w niektórych przypadka dochodzi do parcia naglącego na pęcherz.
Obniżenie szyjki macicy ciążą poród oraz menopauz mają wpływ na zaburzenie statyki dna miednicy. Często pacjentki zgłaszają uczucie dyskomfortu w pochwie, potocznie zwane luźne gazy wydostające się z pochwy, poczucie obecności ciała obcego po całym dniu chodzenia. W niektórych przypadkach dochodzi do obniżenia tylnej lub/i przedniej ściany pochwy lub obniżenie może dotyczyć szyjki macicy. Obniżenie ścian pochwy może być czynnikiem sprzyjającym nietrzymaniu moczu oraz nietrzymaniu gazów i częste parcie na stolec.