Biofeedback

Terapia biofeedback wykorzystuje mechanizm sprzężenia zwrotnego co oznacza, że w czasie rzeczywistym otrzymujesz informację o tym, co dzieję się w Twoim ciele podczas ćwiczenia. Dzięki temu możesz na bieżąco korygować napięcie lub relaks mięśni. Przy pomocy różnego rodzaju wykresów i gier trenujesz i uczysz się kontrolować zaburzone lub osłabione parametry takie jak siła, wytrzymałość, czy stabilność skurczu. Przykładowo podczas pogłębiania koncentracji na ekranie monitora powiększa się piłka lub samolot leci wyżej, z kolei w chwilach rozproszenia piłka znika, natomiast samolot obniża lot.

Biofeedback to metoda całkowicie bezpieczna, bez skutków ubocznych. Jej skuteczność będzie uzależniona od Twojej motywacji i silnej woli, która przekłada się na regularność ćwiczeń. Czynnikiem terapeutycznym jest poczucie odpowiedzialności za wynik własnego leczenia.


Wskazaniem do terapii biofeedback:
 

-wysiłkowe nietrzymanie moczu,
-trudności z opróżnianiem pęcherza moczowego,
-bóle w podbrzuszu,
-przewlekłe zaparcia,
-zespół jelita drażliwego,
-szczelina odbytu


Jak przebiega terapia EMG biofeedback:
 

Podczas sesji uczysz się świadomie używać mięśni dna miednicy i zwieraczy, wzmacniać je oraz kontrolować funkcje fizjologiczne. Rehabilitacja pozwala na trening mięśni, regenerację nerwów oraz odzyskanie czucia.