Zaburzenia układu pokarmowego  

Nietrzymanie gazów i stolca częste zaparcia, biegunki, zespół jelita drażliwego, a także ból podczas wypierania, nietrzymanie stolca, gazów, mogą być spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni i nerwów dna miednicy. Po wykluczeniu przyczyn dietetycznych, gastrycznych, onkologicznych u specjalisty warto zgłosić się na terapię.

Hemoroidy, żylaki odbytu są naturalnymi strukturami odbytu.  Te wypełnione krwią poduszeczki naturalnie uszczelniają kanał odbytu. Gdy dochodzi do nadmiernego nabrzmienia ich zaczynają uciskać otaczające je nerwy. Pierwsze objawy hemoroidów to: uczucie świądu, śluz w stolcu, krwawienie z odbytu. W zależności od tego, który splot żylny uległ przekrwieniu i nabrzmieniu, wyróżnia się hemoroidy wewnętrzne (dają objawy, ale nie są widoczne w pierwszej fazie choroby) oraz hemoroidy zewnętrzne (są widoczne w okolicy odbytu).

Zaparcia mają negatywny wpływ na jakość życia. Można o nich mówić, jeśli wypróżnienie występuje mniej niż 3 razy w tygodniu. Stolec zazwyczaj jest suchy i niewielkich rozmiarów. Jego wydalenie jest trudne lub sprawia ból. Innymi objawami są dyskomfort, wzdęcie brzucha oraz uczucie ciężkości. Objawy zaparć mogą przypominać objawy innych schorzeń lub kłopotów zdrowotnych. Dlatego jeśli zauważysz u siebie nagłą zmianę w normalnej pracy jelit (biegunki na zmianę z zaparciami, krew w kale ) konieczna jest wizyta u specjalisty.